+48 736-84-84-44

Zasłużeni dla Ypsilona

Byli członkowie Redakcji

Na przestrzeni lat wiele osób współtworzyło czasopismo Ypsilon, poświęcając swój czas, wiedzę i talent. Choć nie są już członkami obecnego zespołu redakcyjnego, ich wkład pozostaje ważną częścią historii naszego pisma.

Beata Poczwardowska

sekretarz redakcji

więcej

Poetka i prozatorka – mieszka w swoim rodzinnym mieście, Toruniu. Jest członkinią zwyczajną Dobrzyńskiego Towarzystwa Naukowego. Należy do Lipnowskiej Grupy Literackiej. W grudniu 2019 r. rozpoczęła współpracę  z Fundacją Otwartych Na Twórczość (FONT) oraz została przyjęta do Grupy Literycznej Na Krechę, które są objęte patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Jest współtwórczynią artystycznej grupy Atelier Toruń (agAT), która zajmuje się organizowaniem spotkań z twórcami; agAT jest także organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Jednego Wiersza „Obywatel Słowa” im. Grzegorza Ciechowskiego. W roku 2019 weszła w skład jury ogólnopolskich Potyczek Wierszowanych – konkursu dla dzieci i młodzieży w Golubiu-Dobrzyniu. Wydała kilkanaście tomików poetyckich, w tym prozę poetycką, a także tworzy razem z innymi twórcami książki poetyckie i poetycko-artystyczne. Drukowała felietony w magazynie dla kobiet „Twoje 9 Miesięcy”. Jej utwory ukazały się w „Magazynie Wileńskim”, w „Liry Dram”, w Roczniku Dobrzyńskim, w „Akancie”, w almanachach oraz zbiorach regionalnych. Beata Poczwardowska zredagowała i przygotowała wiele tomików poetyckich, Pisze wstępy i posłowia. Wiersze publikuje również na Facebooku: Beata Poczwardowska twórczość. Jej wiersze znajdują się na kartkach anty-walentynkowych wydanych przez FONT. Beata Poczwardowska miała wieczory autorskie w USA: w Salt Lake City na  University of Utah (1998 r.) oraz w Denver w Polish Club of Denver (2018 r.).

Mirosława Stojak

DZIAŁ PROZY

Anna Stanek
więcej

Poetka i prozatorka, z wykształcenia ekonomistka i informatyczka, z zamiłowania humanistka. Interesuje się kulturą żydowską, której jest aktywną orędowniczką
i propagatorką. W 2012 r.  odznaczona Honorowym Medalem „Powstania w Getcie Warszawskim”, a  w 2016 r. wyróżniona Laurem Prezydenta Miasta Włocławka za osiągnięcia w dziedzinie literatury na polu krzewienia kultury żydowskiej .

Jej wiersze i teksty literackie publikowane są w wielu periodykach w kraju i za granicą. Może poszczycić się obecnością na amerykańskiej stronie Spillwords poświęconej kulturze i sztuce, a także w kwartalniku artystyczno-literackim Ypsilon.

W wolnych chwilach maluje obrazy olejne. Jej natchnieniem są impresjoniści,
w szczególności Vincent Van Gogh. Kocha książki. Umiłowani pisarze to: Ignacy Kraszewski, Hanna Krall, Olga Tokarczuk, Joseph Roth, Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Wiesław Myśliwski. Jej ulubioną powieścią niezmiennie od lat pozostaje „Mistrz
i Małgorzata” Michaiła Bułhakowa. Osoby, które podziwia  to: Sabina Baral, Gołda Tencer, Olga Tokarczuk. 

Pierwszy wiersz napisała w dziesiątym roku życia. Debiutowała w 2004 roku opowiadaniem pt.: ,,Żywa Historia”, w 2006 roku wydała pierwszy tomik pt.: „Klimaty”, w kolejnych latach ukazały się książki: „Utkane Sercem Włocławskim Żydom”, „Z Szuflady Wspomnień”, „Aleja Magnolii” i „Łąki Zwiastowe”.

Danuta Czerwińska-Murawska

DZIAŁ DZIECIĘCY

Anna Stanek
więcej

Poetka, prozatorka, biografka, autorka wielu wierszy, opowiadań i bajek dla dzieci. Uwielbia wszystko to, co piękne i zatrzymuje cudowne chwile na fotografiach. Lubi dobrą książkę i film. Spacery, spotkania i rozmowy z przyjaciółmi. Fascynuje ją obserwowanie ludzi i ich zachowania, są bogactwem dla prozy, którą tworzy. Dużo pisze i wydaje… Jest pomysłodawczynią i współtwórczynią Ogólnoszkolnego Konkursu Poetyckiego im. Leona Stankiewicza w Śmiłowicach i od wielu lat zasiada w jury konkursu, jak i w wielu innych konkursach. Wiceprezeska Kujawsko-Pomorskiego Związku Literatów we Włocławku. Publikuje w Światowym Journal Spillwords Press, w „Ypsilon” Warszawa. W wielu innych czasopismach i almanachach. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia Polonijnego we Włoszech oraz  Lipnowskiej Grupy Literackiej Lipno. Ma swoją stronę na Facebooku „Moje Pisanie – Mój Świat”. Prowadzi Grupę Literacko-Artystyczną „Horyzonty”.

Przejdź do treści