fbpx
+48 736-84-84-44
Zaznacz stronę

Relacja ze spotkania nad Tamizą

Danuta Czerwińska-Murawska

 

Relacja ze spotkania nad Tamizą

 

„Fale Dunaju na Tamizie” Remiza & Vienna Dream, londyńsko-wiedeńskie impresje artystyczne to spotkanie przepełnione: sztuką, poezją i muzyką. Tam wybitni malarze, pisarze, poeci, graficy, muzycy z Londynu, Mediolanu, Wiednia i z Polski zaprezentowali swoje prace. Obrazy malarstwa, grafiki i fotografii zdobiły ściany Polskiego Ośrodka Społeczno-Kulturalnego w stolicy Anglii, a przepiękny śpiew Nataly Kavczynskiej i muzyka Remiego Juśkiewicza wprowadziły nas do krainy czarów, gdzie królowała oczywiście poezja. Swoje wiersze jako pierwsi prezentowaliśmy my, czyli Kujawiacy. Na zaproszenie Jacka Rozmiarka autora przepięknych obrazów i grafik, które zdobią nasze tomiki poezji, jak również almanachy, przybyliśmy do serca polskiej kultury w Londynie. To właśnie on zapragnął, by Kujawy zagościły w tamtejszych progach, a polska poezja rozbrzmiała na pięknej wyspie. Nasz region reprezentowali: Maria Glonek (Kowal /Wiedeń), Danuta Czerwińska-Murawska (Brześć Kujawski), Bożena Żywiczka (Włocławek), Samuel Goo (Wiedeń). 

Obecni byli także członkowie Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, który zrzesza poetów i pisarzy na emigracji wraz z panią prezes Reginą Wasiak-Taylor. Swoje wiersze z nowowydanej antologii pt. „Trzynaście pokoi” prezentowali poeci z Londynu: Wiesław Fałkowski (zajął I miejsce w Konkursie NA POLONIJNEGO ARTYSTĘ ROKU pt. „Kreatorzy uczuć i wyobraźni” zorganizowanego wraz z Polish Academy of Social Sciences and Humanities w Londynie i  kwartalnik artystyczno-literacki YPSILON w Warszawie), Dorota Górczyńska Bacik – dyrektor, reżyser w Teatrze Katharsis, (również wielokrotna laureatka tego konkursu).

 Miałam przyjemność poznać pana Wiesława i panią Dorotkę, a także: Renatę Cygan, Katarzynę Baszczyńską, Izę Smolarek, Alexa Sławińskiego, Kasię Krawiecką, Ewę Taylor, Mirosława Kraszewskiego, Remi (Remigiusza Juśkiewicza), Agnieszkę Kuchnię-Wołosiewicz, Dariusza Adama Zellera i Jakuba Kurzyńskiego. 

Grafikę, malarstwo i fotografię reprezentowali: Samuel Goo, Maria Glonek, Jacek Rozmiarek (Wiedeń),  Elżbiet Rudzińska-Paul (Nowa Sarzyna), Leonard Franciszek Berendt, Halina Benkovics-Krajewska (Mediolan), Dorota Górczyńska-Bacik, Piotr Bacik, Wiesław Fałkowski. 

Gościem honorowym był dr Marek Laskiewicz – Prezes POSK. 

Wieczór  opływał w podziękowania, nagrody, rozmowy, nawiązywanie znajomości, wymianę kontaktów, propozycje współpracy… 

Muzyka, malarstwo, poezja, grafika, fotografia, to międzynarodowy projekt artystyczny Remizy i Vienna Dream, wspierany przez Ambasadę RP w Londynie i Polish Social & Cultural Association. 

To piękna inicjatywa i przesłanie by łączyć tak odległe od siebie miejsca, a jednocześnie tak bliskie sobie pasje, talenty i miłości.

Skip to content