fbpx
+48 736-84-84-44
Zaznacz stronę

Recenzja książki Mirosławy Stojak pt. Pamięci Włocławskich Żydów

Macewy porosły mchem, przysypał je piach niepamięci. Wśród szumu traw słychać jakby śmiech dzieci, dźwięki muzyki, gwar miasta, który to narasta, to przycicha. Wśród mgieł zapomnienia snują się Oni, ludzie – cienie, pojawiają się i znikają, by powrócić i upomnieć się
o swoje życie, o należną im pamięć.

Mieli swój świat…

            To wszystko za sprawą pióra Mirki Stojak, która przedstawia nam swoje nowe dziecko – książkę pod tytułem: ,,Pamięci Włocławskich Żydów”. Książkę bolesną, bo mówiącą o tragediach ludzkich, których sprawcami są niestety  także ludzie. Ale przede wszystkim jest to książka  przywracająca pamięć o Tych, którym odebrano wszystko, co mieli najdroższego – życie!

            Są tutaj zasłyszane opowieści napotkanych ,,podróżnych”, przede wszystkim tych z czasów najczarniejszych, gdzie człowiek człowiekowi zgotował taki los… Ktoś zabrał im słońce, wydarł kromkę chleba z dłoni, okutym buciorem rozdeptał marzenia, wyrył na ręce numer do piekła, zabrał życie…

            Ten zbiór opowiadań, to nie tylko literacki zapis życia tej dobrej i tej traumatycznej przeszłości, to również gra światła i mroku, pełne uczuć impresje wzbogacone wrażliwością Autorki, skomponowane ze wspomnień ludzi bliskich, jeszcze bliższych przez swoje cierpienie.

            „Niczym łzy na uwięzi, trzymam pod powiekami dymiące kominy i odmęty grozy abstrakcyjnych obrazów, nie dające mi spać…” – pisze Mirka i rozdziera na strzępy nasze serca.

Są łzy i jest bunt, wykrzyczany w twardych, szarpiących sumienie wierszach, manifestach niezgody na unicestwienie, na Holocaust.

            Tę książkę trzeba przeczytać, ponieważ jest obrazem zatrzymanym w kadrze, jest żywą relacją i historią opowiedzianą przez żyjących włocławskich Żydów, a nade wszystko jest napęczniała jak kłos dojrzałego żyta. Ukazuje oprócz smutków, także małe i większe radości
życia Tych, którym zostało  ono drugi raz podarowane.

            Poruszają nas także czarne, mroczne strony natury ludzkich ułomności, które niestety niszczą ten świat. W dzisiejszych czasach, w dobie wkradającej się zewsząd innowacyjności, książka jest przestrogą i wołaniem o Pokój. Jeśli chcesz oddać swój hołd i współczucie drugiemu człowiekowi oraz jego godności, sięgnij po ten zbiór wysublimowanych, niepospolitych opowiadań  i wierszy.

Skip to content