fbpx
+48 736-84-84-44
Zaznacz stronę

Bard z Ziemi Obiecanej – Idan Raichel

Z muzyką Raichela jest podobnie jak z pudełkiem czekoladek Forresta Gumpa, nigdy nie wiedziałeś, co dostaniesz.

Z prawdziwą przyjemnością przedstawiam Idana Raichela – izraelskiego barda, producenta, klawiszowca, autora tekstów, kompozytora, a przede wszystkim znakomitego wykonawcę.

W ciągu zaledwie 17-letniej kariery Idan stał się nie tylko jednym z najbardziej utytułowanych artystów w Izraelu, ale także jednym z jego czołowych ambasadorów muzycznych za granicą. 

Jest bowiem powszechnie znany i ceniony w tak prestiżowych miejscach jak: Nowojorska Scena Letnia w Central Parku, Teatr Apollo, Town Hall i Radio City Music Hall, Kodak Theatre w Los Angeles, Opera w Sydney, Zenith w Paryżu, Royal Albert Hall w Londynie i Musikverein Concert Hall w Wiedniu. Publiczność reprezentująca  różne, często bardzo odległe kultury, tłumnie przychodzi na jego koncerty, zwłaszcza, że ten żydowski bard błyskawicznie nawiązuje kontakt zarówno z publicznością, jak i z muzykami odwiedzanych miejsc, co szybko owocuje ekscytującą współpracą ze wspaniałymi artystami,  takimi jak: Ana Moura, Celentano, irańska piosenkarka Golazin i Vieux Farka Touré z Mali.

Z biegiem lat Idan Raichel stał się ambasadorem reprezentującym świat nadziei, z którym współpraca artystyczna przełamuje bariery pomiędzy ludźmi z różnych środowisk, kultur i wyznań.

W albumach, które wyprodukował do tej pory z The Project, a także w innych przedsięwzięciach artystycznych połączonych z tekstami w różnych językach, w tym: arabskim, niemieckim, hiszpańskim, portugalskim, amharskim, francuskim i hebrajskim, porusza niejednokrotnie bardzo ważne dla całego świata problemy związane z tolerancją, ochroną środowiska, a także nierównościami społecznymi.

Z The Project Idan Raichel wydał do tej pory cztery albumy studyjne i zestaw 3-płytowy (zawierający nagrania z kilku koncertów oraz piosenki, które nie znalazły się na innych albumach, jak również rzadkie nagrania Raichela w studiu). Artysta nawiązał również współpracę z Vieux Farka Touré, wydając dwa albumy zespołu Touré – Raichel Collective, a także trzy solowe albumy – jeden w grudniu 2015 r., dwupłytowy pakiet zawierający głównie utwory koncertowe z trasy w 2017 r., oraz trzeci w styczniu 2019. Wszystkie albumy zostały entuzjastycznie przyjęte przez fanów World Music na całym świecie.

W ojczyźnie muzyka całkowita sprzedaż albumów zbliżyła się już do 700 000 sztuk; odnotowano jednocześnie ponad 2 miliony pobrań cyfrowych i dziesiątki milionów płatnych transmisji strumieniowych. Liczba „hitów” na popularnym portalu YouTube wynosi około 319 milionów według stanu z września bieżącego roku.   

Również w tym samym miesiącu na platformach cyfrowych ukazał się koncertowy album Raichela z zespołem Ensamble Sinfonico 21 z Buenos Aires. Album zawiera 23 najwybitniejsze utwory z repertuaru Raichela, które zostały nagrane w Buenos Aires, podczas gdy Raichel koncertował z orkiestrą w Argentynie.

Autentyczność to dla Raichela wielka sprawa, dzięki której na trwałe znalazł swoje miejsce w sercach nie tylko Izraelczyków. W swojej przełomowej piosenką „Bo’ee” z 2003 roku, połączył światową muzykę opartą na fortepianie z etiopskimi głosami. 

Z muzyką Rachela jest podobnie jak z pudełkiem czekoladek Forresta Gumpa, nigdy nie wiesz, co dostaniesz. A Raichel ze swoimi egzotycznymi dredami oprawionymi w czarny turban, czy też bez nich, szybko stał się ikoną, zarówno w kraju jak i za granicą, gdzie dzięki swojej muzyce i niesionym przez nią przesłaniom, stał się podróżującym, globalnym emisariuszem Izraela.

Skip to content