fbpx
+48 736-84-84-44
Zaznacz stronę

To nie będą czytanki do poduszki

,,Jak myśl sprzed lat
Jak wspomnień ślad
Wraca dziś pamięć o tych
Których nie ma”

,,Biały Krzyż” Janusz Kondratowicz

Listopadowa aura sprzyja chwilom nostalgii, zadumy i  refleksji. Nakłania do pochylenia się nad tym, co zaklęte w słowie ,,przeszłość”. Taki jest również  piąty numer naszego Pisma, którym tym razem oddajemy hołd naszym zmarłym, w tym przede wszystkim naszemu Redaktorowi Honorowemu zmarłemu niedawno Marianowi Janowi Kustrze.

Wpatrzeni w  płomień zapalonych  zniczy, w tym roku szczególnie odczuwamy  symbol  łączności pomiędzy tymi którzy odeszli, a tymi,  którzy jak my, pogrążeni są w smutku.

Zapraszamy w podróż wehikułem czasu do tego co minione. Gdyż  im bardziej oddalamy się od minionego, tym mocnej zdajemy się za tym tęsknić.

Utwory pod wspólnym mianownikiem przemijania i odchodzenia. Śmierci nagłej, z naszego ziemskiego punktu widzenia przedwczesnej, zaskakującej, ale bywa, że czasem zachłannie upragnionej.

To nie będą czytanki do poduszki…

 Jako że większość  porad w dzisiejszej pandemicznej rzeczywistości przekazywanych jest on-line, i my pozwalamy sobie dołączyć nasze zalecenia:  czytać rano, przetrawiać do południa, pozostać w refleksyjno- nostalgicznej melancholii do wczesnego wieczoru,   kolejnego poranka wykonać odkładany telefon do  dawno nieodwiedzanego kuzynostwa, a po południu pójść na zbyt długo odkładane spotkanie ze szkolną koleżanką…a w tle napisy: teraz, dziś, bo  jutro może nie nadejść dla każdego. A potem pozostaje już tylko wyrzut, że nie zapytaliśmy, kiedy jeszcze można było… Pod wieloma nekrologami, epigrafami widnieją informacje, że był/ła cudownym człowiekiem, że bardzo wszystkim jej/go brakuje, tylko ile z tych osób usłyszało te słowa za życia?!

Spróbujmy się nie spóźnić…

Skip to content